Reklam Reklam
İstatistik Aktif:2
Bugün:41
Dün:41
Toplam:346
Hizmetler
« Temmuz 2024 »
Pa Sa Ça Pe Cu Cu Pa
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Adres

gazete

AksamCumhuriyetHurriyetMilliyetSabahTurkiye

Hizmetler

e-konsolosluk Mydictionary Dil Kurumu

Muharrem Ayı Ve Kerbela'ya Giden Yol

Ey Felek, utansana, ne kötü iş kurdun sen
Muhtar Ahmet soyuna zulüm çekip durdun sen
Mustafa ev halkına bin zulmü gördün reva
Cefa dolu Yezid'in gönlünü şâd ettin tâ
Fuzuli


Her sene bu ayın başlamasıyla basında yer alan bazı yazı başlıkları dikkat çekiyor. "Muharrem geldi, sofralar şenlendi…" "Bugün mübarek yılbaşı…"

Veya bu ayda yaşananların üzücü tarafını sadece Alevilere ve Caferilere havale eden "Alevilerin" veya "Caferilerin" yas ayı başladı" şeklinde başlıkları muhtemelen bu yıl da göreceğiz.

Baştaki iki başlığa baktığınız zaman midelerimize hitap edecek bir ay veya bizleri sevinçlere boğacak olayların yaşandığı bir gün ve devamında Müslümanları hoşnut edecek olaylarla geçecek bir aya başladığınızı zannedersiniz.

Üçüncü başlık ve benzerleri de sanki diğer Müslüman'ım diyenlerin üzülmesini gerektirecek bir şeyin olmadığını veya inadına bugünleri bayram havasına döndürecek sebepleri ve yapılması gerekenleri bazıları yirmi başlıkta sıralıyorlar.

Bunların içinde bütün bir yılının bayram havasında geçmesi için "Kına yakılmasını" o yılın sağlıklı geçmesi için "Gusl edilmisini" bir yıl boyu göz ağrısı görmemek için "Gözlere sürme çekilmesini" tavsiye eden hadisler ile yazılarını süslüyorlar.

Bu tavsiye ettiklerini attıkları başlıklara uyacak şekilde "Mübarek yılbaşı"ında yapsalar nispeten hazmedilir, yılbaşı sevinci olarak izah etmek mümkün olabilir. Belki bizimde fazla bir itiraz hakkımız olmaz. Fakat bu tavsiye edilenler on gün sonra Aşure günü yani bizim (Alevi, Caferi (Şii), Sünni) hepimizin, Müslüman'ım diyen herkesin Peygamberim dediği, O'nun getirdikleriyle dünya ve ahiret hayatına düzen vermeye çalıştığı, adının anıldığı yerde, kıldığı beş vakit namazda (hatta dile getirmediğinde namazının bozulduğuna veya eksik olduğuna inanan) telaffuz ettiği salavatı şerifiniçinde andığı ailenin yeryüzündeki zulümlere zirve olacak bir canilik ile yok edildiği bir günü, mübarekleştirip bayram havasını hakim kılmaya çalışmalarını anlayamıyorum. Çünkü mübarek geceler diye bilinen kandil gecelerinde kına yakmaktan veya gözlere sürme çekmekten bahsedilmez.

 

1  2  3  4  5  6